Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělí státní vyznamenání praporčici Tiché, která zahynula ve vrtulníku na Sinaji

Prezident Miloš Zeman oznámil, že příští rok na státní svátek 28. října udělí medaili Za hrdinství in memoriam štábní praporčici Michaele Tiché, která počátkem listopadu zemřela po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil na Sinajském poloostrově.

Rotmistryně Michaela Tichá byla příslušnice 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj. Posádka vrtulníku patřila k mezinárodní mírové misi MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Úkolem této mise je dohlížet na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody, která byla uzavřena v roce 1979. 

Mladá vojačka zemřela ve vrtulníku UH-60 Black Hawk, jež se zřítil během pozorovacího letu. Incident se stal nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Na palubě vrtulníku bylo osm členů posádky. Kromě sedmadvacetileté Češky zemřelo pět Američanů a jeden Francouz. Havárii přežil s těžkými zraněními pouze jeden Američan.

Její pozůstatky byly převezeny vojenským speciálem. Na letišti proběhla pieta, které se zúčastnila nejbližší rodina, nejvyšší státní a armádní představitelé a také americký velvyslanec S. King. Obřad proběhl se všemi vojenskými poctami. 

Podle oficiálního sdělení armády havárii vrtulníku způsobila technická závada. Prezident Miloš Zeman však projevil o tomto tvrzení pochybnosti. Podle něho můžou stát za havárií islámští radikálové, kteří na Sinajském poloostrově působí. Ti podle slov prezidenta mohli vrtulník UH-60 Black Hawk sestřelit. Zeman zároveň doufá, že bude celý incident řádně prošetřen. Nové světlo by mohl do případu vznést přeživší Američan, který je však v současné době v kritickém stavu a bojuje o život.