Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělil milost dvěma mužům. Jeden má nemocné srdce, druhý zachránil život

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyhovět dvěma žadatelům o milost a odpustit jim tresty. Jednomu ze zdravotních důvodů, neboť dotyčný čeká na transplantaci srdce a není schopen výkonu trestu, a druhému kvůli tomu, že neváhal zachránit život jiné osobě.

Oba muži byli odsouzeni k nepodmíněným trestům, první za zanedbání povinné výživy, druhý za maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky, jak uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na tříletý zákaz řízení motorových vozidel se milost nevztahuje, dodal Ovčáček.

Ve prvním případě Zeman podle svého mluvčího přihlédl k dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Omilostněný trpí závažným srdečním selháním, které jej dle Hradu bezprostředně ohrožuje na životě. Kvůli nezvratnému poškození srdečního svalu ho čeká transplantace srdce. Již několik let proto není ve výkonu trestu a soud mu nástup opakovaně odkládá.

Druhý popisovaný případ se podle mluvčího vymyká prezidentem nastavené podmínce závažného zdravotního stavu, hlava státu však ocenila, že muž zachránil lidský život, když včas poskytl první pomoc. Podrobnosti Hrad neuvedl. „Pan prezident považoval za správné ocenit tento mimořádný a chvályhodný skutek tím, že omilostněnému prominul zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody uloženého mu za přečiny zanedbání povinné výživy,” dodal s tím, že muž si část trestu odpykal a ve vězení byl velmi dobře hodnocen.