Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělil milost matce pěti nezletilých dětí, prominul ji celkem pět trestů

Prezident Miloš Zeman dnes z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul ji celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost, a to i přesto, že omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje. 

„Prezident republiky se proto zcela výjimečně rozhodl udělit tuto milost z humanitárních důvodů, přestože omilostněná žena nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu,“ uvedl dále Ovčáček. Zeman podle něj ženě prominul zbytek jednoho nepodmíněného trestu a čtyři celé nepodmíněné tresty odnětí svobody, které dostala za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru.

Prezident se rozhodl žadatelce udělit milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zeman také podle Ovčáčka zohlednil závažný duševní stav nejstarší dcery odsouzené, která je kvůli traumatickým zkušenostem v dlouhodobé péči psychologa a dětského psychiatra. Odloučení od matky by mohlo její nepříznivý psychický stav zhoršit.

„Vzornou péči o děti potvrdila jak vedoucí místně příslušného oddělení sociálně právní ochrany dětí, tak ředitelka azylového domu, ve kterém se odsouzená se svými dětmi nyní nachází. Milost jí byla udělena pod podmínkou, že se do 3 let od udělení milosti nedopustí úmyslného trestného činu,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Za dobu svého prezidentského úřadu Zeman udělil celkem 16 milostí.