Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělil milost recidivistovi se závažným onkologickým onemocněním

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Za dobu svého úřadování se jedná o dvanáctou milost, kterou prezident udělil.

Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka považoval za správné učinit toto rozhodnutí i přesto, že omilostněný je recidivista a dlouhodobě žil bez přístřeší. Prezident poznamenal, že je potřeba muže podpořit v úsilí o vedení života, který je pro společnost přijatelný. Omilostněný, kterému již dříve byl výkon trestů soudem přerušen, nyní podstupuje náročnou a vyčerpávající onkologickou léčbu.

Omilostněnému muži prezident odpustil zbytky tří nepodmíněných trestů odnětí svobody uložených za krádeže a loupež. „Prezident republiky přihlédl k jeho závažnému zdravotnímu stavu způsobenému nádorovým onemocněním a dalšími chorobami, které jej závažným způsobem a bezprostředně ohrožují na životě,“ uvedl mluvčí.  Zohlednil podle něj i to, že se omilostněný v minulosti stal obětí násilného útoku. Byl při něm těžce zraněn, což přispělo ke zhoršení jeho zdravotního stavu.

„Prezident republiky považoval za správné učinit toto milosrdné gesto i přesto, že omilostněný je recidivistou a že se jedná o osobu v minulosti dlouhodobě bez stálého přístřeší, z čehož i jím páchaná předchozí trestná činnost vycházela,“ dodal Ovčáček. Zeman má podle něj za to, že když se i navzdory „tíživým okolnostem“ snaží vést „bezzávadový a pro společnost přijatelný způsob života“, je potřeba ho v této snaze podpořit. Návrh na omilostnění předložila Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).