Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělil milost šéfovi Lesní správy Lány, odsouzenému za ovlivňování zakázky

Prezident Miloš Zeman udělil milost řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Podle Zemana nebyla zřejmě pro odsouzení Baláka rozhodující povaha činu, ale to, kde pracuje. Zohlednil také jeho bezúhonnost a pracovitost.

Balák byl minulý týden pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Prezident Balákovi všechny tresty svou milostí prominul.

Balák o milost prezidenta Zemana požádal sám. „Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost,“ uvedl provozní šéf Lán v prohlášení. „Pro pana prezidenta snad bylo jeho rozhodování o to snazší, že mou práci v Lesní správě Lány devět let sleduje, a ví, co jsem v oboře se svými spolupracovníky v posledních letech vykonal,“ doplnil.

„Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná,“ informoval o udělené milost Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.