Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ukončil návštěvu Izraele, navštívil i ostřelované pásmo Gazy

Zasazením stromu a návštěvou ostřelované zóny dnes zakončil prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Izraele. Po bohatém programu včetně několika podnikatelských fór a projevu v izraelském parlamentu prezident odjíždí s upřímným utvrzení přátelských vztahů obou zemí.

Dnes se prezident spolu s manželkou přepravili vrtulníkem izraelské armády z Jeruzaléma na problematickou hranici Izraele s Palestinou do oblasti známé jako pásmo Gaza. Jedná se o území s rozlohou 360 km2 na pobřeží Středozemního moře mezi Izraelem, Palestinou a Egyptem, které o něj vedou spory. Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války.

Společně s manželkou Ivanou se zde měli možnost podívat se do tunelu na hranicích, který vybudovali palestinští radikálové. Následovala návštěva kibucu Nachal Oz, který je nejčastěji ostřelován teroristickým Hamásem. „Pan prezident v kibucu zasadil památeční strom, kousek od místa, kde nedávno dopadla raketa teroristů z Hamásu. Pár metrů odsud je dětské hřiště…,“ informoval mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman při nedělním zahajovacím projevu vyjádřil pevnou víru, že jeho příští návštěva Izraele bude při otevření české ambasády v Jeruzalémě. Označil také Izrael za svou druhou zemi. Izraelský premiér Bnejamin Netanjahu na to poznamenal, že Izrael nemá na východní polokouli většího přítele než Českou republiku a oznámil, že příští rok navštíví Prahu.