Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech jmenoval epidemiologa Romana Prymulu ministrem zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal demisi ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), který na ranní tiskové konferenci oznámil své odstoupení. Zároveň jmenoval do funkce nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Na jeho jmenování se premiér Andrej Babiš (ANO) a Zeman dohodli už o víkendu, tedy dříve, než Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci.

Zeman si Prymulu pozval do zámku v Lánech, kde se rehabilituje po zlomenině ruky, na dnešní 14:00. Na post ministra ho jmenoval po asi půlhodinové schůzce v Masarykově pracovně. Oproti zvyklostem prezident kvůli svému zranění absolvoval ceremoniál vsedě.

„Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie,“ řekl Zeman Prymulovi po jmenování. „Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci. Dovolte mi, abych vám ve vaší práci popřál mnoho úspěchů a mnoho štěstí,“ dodal prezident.

Plukovník prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. je český epidemiolog, medicínu studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Věnuje se zejména problematice imunizace a vakcín. Působil jako rektor Vojenské lékařské akademie, později jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví. Za svou kariéru působil v řadě řídících funkcí, v letech 2009 až 2016 zastával post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, v letech 2017 až 2020 byl náměstkem ministra zdravotnictví ČR a v létě 2020 byl vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.