Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech přijal předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiřího Kauckého

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na zámku v Lánech přijal předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiřího Kauckého, kterého před měsícem jmenoval do čela úřadu. Kromě jiného bylo tématem schůzky vládní fiasko při odesílání nekvalitních a nevhodně zabalených roušek českým seniorům. Mimo pochybnou kvalitu roušek totiž není jasné, jakým způsobem byly České poště poskytnuty adresy všech občanů starších šedesáti let.

Někteří senioři roušky dokonce poslali vládě nazpět. Vrácené balíčky s rouškami dorazily i do kanceláře Pražského hradu. Zemanův tiskový mluvčí to kvitoval s tím, že obdržené roušky předá potřebným.

Úřad pro ochranu osobních údajů nicméně zajímá především fakt, jakým způsobem ministerstvo získalo adresy z evidence osob, jejíž použití striktně reguluje zákon. Ministerstvo vnitra totiž pro rozeslání balíčku využilo osobní údaje seniorů, a to bez jejich souhlasu. Vnitro navíc adresy předalo České poště. 

Ministerstvo vnitra se brání a možné selhání při předání adres vylučuje. „Ministerstvo vygenerovalo soubor údajů v příslušném rozsahu,“ uvedla tisková mluvčí rezortu Hana Malá s tím, že pošta dostala povinnost veškerá poskytnutá data zničit bez zbytečného odkladu. Vnitro prý vycházelo ze zákona o evidenci obyvatel. Podle definice tohoto zákona je možné, aby s těmito daty, vedenými v informačním systému, mohlo ministerstvo v nezbytném případě operovat. 

„Určitě by bylo dobré se zeptat správce osobních údajů, tedy ministerstva vnitra. Rozesílání respirátorů prostřednictvím České pošty prověřujeme od jeho začátku. V této chvíli nelze dále komentovat,“ vyjádřil se na svém Twitteru předseda ÚOOÚ Jiří Kaucký s tím, že ze své pozice může do procesu vstupovat až „ve formě druhoinstančních rozhodnutí“ – tedy pokud by ve věci došlo k odvolání.

Ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv porušilo zákon také tím, když jednotlivé roušky vybalila z originálních obalů a posílala je zalepené v běžné obálce.