Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech přijme kandidáta na ministra zahraničí Jakuba Kulhánka z ČSSD

Prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek odpoledne na zámku v Lánech sociálnědemokratického kandidáta na ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka. Schůzka bude mít “seznamovací” charakter, prezident Zeman se takto schází se všemi kandidáty na ministra. Kulhánek v současnosti působí jako náměstek ministra vnitra a ve funkci by měl nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD), který byl odvolán začátkem týdne. 

Kulhánka do čela české diplomacie navrhl předseda sociální demokracie a místopředseda vlády Jan Hamáček poté, co funkci odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nominaci Kulhánka v úterý večer projednalo grémium ČSSD, místopředseda sociální demokracie Roman Onderka poté novinářům sdělil, že o ní byl Zeman informován. “Nevím o tom, že by sdělil jakékoli výhrady,” řekl Onderka. 
 
Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra. Dříve působil v čínské společnosti CEFC Europe. 

Dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček byl odvolán poté, co nad ním zvítězil v souboji o stranického předsedu. Ministerstvo nyní dočasně vede sám Hamáček.