Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech přijme premiéra Babiše, jednat budou o výměně ředitele BIS

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přivítá k pravidelné večeři premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlavním tématem dnešního setkání zřejmě bude otázka, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po skončení mandátu nynějšího šéfa Michala Koudelky. Babiš uvedl, že tuto personálii chce vyřešit do konce týdne.

Koudelkovi uplyne pětileté funkční období letos v srpnu. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný vládě. Babiš v dubnu řekl, že předpokládá, že Koudelka ve funkci zůstane.

Prezident Zeman má naopak k práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa dlouhodobé výhrady. Několikrát prohlásil, že Koudelka by měl být odvolán. V květnu navíc ani pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby Koudelku povýšil do generálské hodnosti. Zpravodajce BIS dokonce Zeman v minulosti označil za „čučkaře“.

Místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) označil nejistotu kolem Koudelkova setrvání ve funkci za nestandardní a nedůstojnou. „Jak pro pana ředitele Koudelku, tak pro celou jeho službu. Škodí to jak dovnitř, tak navenek směrem k partnerům,“ sdělil tehdy Žáček.   

Druhý místopředseda výboru Jan Lipavský (Piráti) se šéfa BIS výrazně zastal. „Michal Koudelka odvádí výbornou práci a pokud má premiér všech pět pohromadě, tak jej ve funkci ponechá. V opačném případě zvítězí politikaření a pochybné zájmy Pražského hradu,“ uvedl Lipavský

Premiér Babiš obsah dnešní plánované schůzky odmítl komentovat, sdělil pouze, že s prezidentem se sejde, jako tomu bývá každý měsíc. Na dotaz, zda budou tentokrát probírat i situaci v BIS, Babiš uvedl, že „budou probírat všechno“. Média spekulují, že Babiš by pokračování Koudelky ve funkci mohl vyměnit za podporu prezidenta před sněmovními volbami.