Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve Sněmovně podpořil návrh státního rozpočtu, kritizoval vysoký schodek

Prezident Miloš Zeman dnes za tradičních fanfár z opery Libuše navštívil Poslaneckou sněmovnu, aby před poslanci podpořil návrh státního rozpočtu na rok 2021. K plánovanému schodku 320 miliard korun prezident poznamenal, že vždy podporoval politiku šetření a že je vykolejený, když musí schvalovat tak výrazný schodek. Je podle něj důležité si uvědomit, že zdroje nejsou a půjčené peníze bude muset někdo splácet.

„Byl jsem vychován v tom, že dluhy ujídají z mísy. Podporoval jsem proto vždy politiku šetření. Teď jsem tak trochu vykolejený, když musím schvalovat výrazný deficit, i když bych si přál, aby se při tom neplýtvalo,“ řekl poslancům prezident. Podle Zemana je důležité si uvědomit, že peníze bude muset někdo splácet. „Zdroje nejsou. Můžeme si půjčit, ale tu půjčku musíme splatit. A jestli ji bude splácet tato, nebo příští generace, je irelevantní, někdo to splácet musí,“ řekl.

Zeman by si přál, aby výdaje státního rozpočtu byly jednorázové a krátkodobé. „A když už to jsou nevratné dotace, tak bych si přál, aby byly časově omezené,“ dodal. Poslancům vysvětlil, že právě z těchto důvodů podpořil například pět tisíc korun pro důchodce, ovšem s tím, že příští rok už bude normální valorizace zhruba o 800 korun měsíčně. „A stejně tak jsem podpořil i pětadvacítku jako podporu pro OSVČ,“ řekl. 

Zeman zkritizoval diskusi o superhrubé mzdě, kterýžto termín označil za pouhou technikálii. „Neznám hloupější diskusi než diskusi o zrušení superhrubé mzdy. Proč? Superhrubá mzda není nic jiného než způsob výpočtu základu daně z příjmů.“ Za rozumný kompromis proto považuje to, že snížení daně z příjmů bude časově omezeno na dva roky. Nedovede si představit, že by ekonomika výpadek, který bude ročně činit asi 90 miliard korun, měla snášet déle.

Stejně jako loni se Zeman vyslovil pro zrušení daňových výjimek a úlev, které podle něj představují 380 miliard korun. V čase krize by podle něj mohli politici nalézt odvahu k řešením, která by jinak nebylo snadné schválit. Je si vědom, že všechny se zrušit nepodaří, do ekonomiky by se ale podle něj i tak mohlo podařit dostat desítky miliard korun.