Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve Sněmovně zkritizoval návrh rozpočtu a vyzval ke zvýšení daní

Prezident Miloš Zeman se po delší době strávené na zámku v Lánech nebo na Pražském hradě ukázal na veřejnosti. V pátek navštívil Poslaneckou sněmovnu, kde vystoupil s projevem v rámci projednávání státního rozpočtu. Rozpočet prezident zkritizoval jako proinflační, vládě navíc vytkl, že není prorůstový. Jako obvykle vyzval ke zrušení daňových výjimek.

„My jsme tady proto, abychom společným úsilím přispěli k růstu ekonomické výkonnosti, a tedy i k růstu životní úrovně našich občanů (..) Většina prognóz naší ekonomiky tvrdí, že po překonání, if any, covidové pandemie dojde k mírnému, asi tříprocentnímu růstu, což lze s jistou dávkou optimismu považovat za výraz ekonomické konjunktury. Znamená to tedy, že rozpočet má být v této fázi zaměřen na splácení minulých dluhů, které zde nepochybně byly, a já tyto dluhy vůbec nekritizuji,“ řekl Zeman na plénu Sněmovny. 

„Chtěl bych vás upozornit, že každá liška chválí svůj ocas a každý autor návrhu rozpočtu mu dává labely, které často nejsou pravdivé. Návrh rozpočtu, který nyní začínáme projednávat, je označován za protiinflační. Chtěl bych vám sdělit, že ho pokládám za proinflační. Návrh rozpočtu, který vám je předložen, je pokládán za prorůstový. Chtěl bych vám sdělit, že prorůstový není,“ pokračoval prezident kritikou. 

Ve svém projevu k poslancům Zeman také vyzval k opětovnému zvýšení daně z příjmu fyzických osob. Uvedl, že loňské snížení superhrubé mzdy připravilo rozpočet o 90 miliard. Zopakoval také, že při zrušení daňových výjimek by se zvýšily příjmy rozpočtu o 380 miliard.

Schvalovaný rozpočet, který podpořil sněmovní rozpočtový výbor, počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a s výdaji 1893,2 miliardy. Deficit rozpočtu pro letošní rok by tedy měl být 280 miliard korun.