Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu jmenuje předsedu Nejvyššího správního soudu, jméno Hrad tají

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenuje nového předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS). Vybírat může pouze z řad soudců tohoto soudu, Hrad ovšem konkrétní jméno tají a zveřejní jej až v den jmenování. Nově jmenovaný nahradí předchozího předsedu Michala Mazance, který loni dosáhl věkové hranice 70 let.

Nejvyšší správní soud v současnosti řídí místopředsedkyně Barbara Pořízková. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) už dříve uvedl, že místo předsedy by mohla obsadit právě Barbara Pořízková či soudce Filip Dienstbier nebo Karel Šimka. Předchozí ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla jako kandidáta předsedu Dienstbiera. 

Ministr spravedlnosti Blažek hovořil s prezidentem o kandidátech během společného setkání v Lánech 18. ledna. Po schůzce řekl, že všichni tři kandidáti na funkci jsou skvělí, svého favorita jmenovat nechtěl. Zopakoval, že rozhodnutí záleží na dohodě prezidenta s premiérem Petrem Fialou (ODS), protože jmenování šéfa NSS není výlučně prezidentskou pravomocí, ale podléhá kontrasignaci předsedy vlády. 

Nejvyšší správní soud se zabývá agendou správního soudnictví, napadení voleb, rozpuštění politických subjektů, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti, rozhodování kompetenčních sporů mezi orgány veřejné správy a dalších záležitostí. Představuje také kárný soud pro řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů.