Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu podruhé jmenuje Adama Vojtěcha ministrem zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman podruhé jmenuje Adama Vojtěcha (ANO) ministrem zdravotnictví. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vojtěch, který byl ministrem zdravotnictví na začátku pandemie, nahradí Petra Arenbergera (za ANO). Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku.

„Prezident republiky Miloš Zeman vyslovil souhlas s nominací Adama Vojtěcha, ve středu dne 26. května 2021 na Pražském hradě podepíše jmenovací dekret a v odpoledních hodinách bude Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví,“ uvedl Ovčáček.

Podle Babiše se Arenberger k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. „Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod,“ uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra „musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější“. Arenberger si na tiskové konferenci postěžoval, že poslední týdny zažívá mediální lynč. 

Vystudovaný právník Vojtěch byl na ministerstvu do loňského září. V současné době působí jako předseda představenstva Krajské zdravotní, akciové společnosti, která řídí nemocnice Ústeckého kraje. Zamířit měl letos v létě do Finska jako velvyslanec, nominaci už v únoru schválila vláda a podepsal prezident. Premiér Babiš podle serveru Seznam zprávy uvedl, že s ním na místo velvyslance počítá, ale až příští rok.