Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu přijme kandidáta na ústavního soudce Pavla Šámala

Prezident Miloš Zeman zítra na Pražském hradě přijme předsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Šámala, kterému hodlá sdělit své rozhodnutí ohledně jeho kandidatury na ústavního soudce. Šámal dostal nabídku stát se ústavním soudcem od prezidenta Miloše Zemana při osobní schůzce 27. listopadu a podle svého vyjádření si vzal čtrnáct dnů na rozmyšlení nabídky.

Na uvedené schůzce Šámal rovněž doporučil prezidentovi dva možné nástupce na uvolněné místo v čele NS.

jedním ze Šámalem doporučených nástupců do čela NS je Robert Fremr, v současné chvíli místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Fremr je favoritem i ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Mým jediným kandidátem na funkci předsedy Nejvyššího soudu se stane pan doktor Fremr. Je však jen na panu prezidentovi, zda jej skutečně jmenuje,“ uvedla ministryně.

Druhým jménem je pak místopředseda NS Roman Fiala, kterému mandát ve vedení soudu vyprší v lednu 2021. O něm se přitom jako o novém předsedovi NS uvažovalo již v době, kdy v čele soudu stála Iva Brožová. Podmínkou její tehdejší rezignace však údajně bylo, že nástupcem nebude právě Fiala. Jaké tedy bude prezidentovo rozhodnutí se ukáže zítra, tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k setkání žádné podrobnosti nesdělil.