Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu přijme předsedu ODS Petra Fialu, přinese mu jména ministrů

Prezident Miloš Zeman ve středu přijme kandidáta na premiéra Petra Fialu (ODS), který mu chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením vznikající vlády. Předseda ODS o nové vládě jedná již několik týdnů, minulé pondělí také podepsal koaliční smlouvu s TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráty. Kvůli Zemanově trvající hospitalizaci se schůzka uskuteční v Ústřední vojenské nemocnici.

Jména jednotlivých ministrů jsou sice dohodnuta, není ale vyloučeno, že dojde k některým úpravám. Čeká se totiž na konec hlasování Pirátské strany o tom, jestli vůbec do vlády vstoupí. Pokud by se strana rozhodla pro opozici, bylo by nejasné obsazení tří ministerstev – pro místní rozvoj, zahraničí a člen vlády pro legislativu.

Šéfem státní kasy by se měl stát předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, ministerstvo obrany převezme jeho stranická kolegyně Jana Černochová a resort dopravy by měl řídit Martin Kupka ze stejného klubu.

TOP 09 by podle koaliční dohody mělo připadnout ministerstvo zdravotnictví v čele s Vlastimilem Válkem, KDU-ČSL pak bude řídit prostřednictvím Mariana Jurečky zemědělství. Koalici SPOLU mají připadnout ještě ministerstva životního prostředí, kultury a resort pro vědu, výzkum a inovace, jejichž obsazení je zatím nejasné.

Piráti a STAN naopak mají jasno v tom, že ministrem vnitra by měl být předseda STAN Vít Rakušan. Ministerstvo průmyslu a obchodu by měl řídit Věslav Michalík, bývalý předseda strany Petr Gazdík povede ministerstvo školství. Piráti pak obsadí resort místního rozvoje, který by měl vést předseda Ivan Bartoš. Pirátská vlaje povlaje i v Černínském paláci, pokud se šéfem diplomacie stan Jan Lipavský. 

Prezident avizoval, že obdobně jako v minulých letech, i letos by se rád osobně sešel se všemi kandidáty na ministry předtím, než vládu jmenuje.