Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na veletrhu v Číně jedná o Hedvábné stezce, překvapil hrou na piano

Prezident Miloš Zeman v neděli zahájil svou třídenní návštěvu Číny. Prvním bodem programu byla zhruba hodinová večeře, kterou pořádal čínský prezident Si Ťin-pching se svou ženou. Slavnostní večeře se účastnili vrcholní představitelé národních delegací. Zúčastnili se například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán.

Cílem Zemanovy cesty je mimo jiné propagace českého průmyslu na čínském investičním veletrhu China International Import Expo (CIIIE). Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ČTK napsal, že klíčovým tématem jednání českého a čínského prezidenta je nová Hedvábná stezka, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet,“ uvedl Ovčáček.

Veletrhu CIIE se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Celkově by se mělo do Šanghaje sjet 15 hlav států a premiérů. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Dnes byla na Zemanově programu návštěva českého výstavního pavilonu, kde jsou prezentovány výrobky značek jako Škoda Auto, Zetor nebo Tatra. Nechybí ale ani lehký průmysl jako například pivovar Lobkowicz. Čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga Zeman po pavilonu osobně provedl a k velkému překvapení všech přítomných si následně sedl k pianu a zahrál svou oblíbenou píseň. „Jako přivítání na národním stánku České republiky zahrál pan prezident čínskému prezidentovi a dalším zahraničním protějškům na piano svou nejoblíbenější píseň – Sentimental Journey,“ napsal mluvčí Ovčáček na Twitter.

Prezident Zeman vyrazil z Prahy v sobotu večer, zpátky do České republiky by měl ze své čtvrté návštěvy Číny přiletět v úterý.