Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident o víkendu navštíví Berlín, zúčastní se oslav 30. výročí pádu Berlínské zdi

Prezident Miloš Zeman uskuteční ve dnech 8. – 9. listopadu 2019 oficiální návštěvu Spolkové republiky Německo u příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi. Společně s kancléřkou Angelou Merkelovou se prezident zúčastní vzpomínkového aktu u památníku berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse. Zde vyslechnou krátké projevy dětí z visegrádských zemí a symbolicky vsunou růži do zbytků berlínské zdi.

Zeman do Berlína přiletí už v pátek, kdy ho čekají schůzky s bývalým sociálnědemokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem a s někdejším eurokomisařem zodpovědným za rozšíření Evropské unie Günterem Verheugenem. Oba Zeman považuje za své osobní přátele. Hlavní program čeká Zemana v sobotu, kdy jej spolu s hlavami států ostatních zemí Visegrádské čtyřky na zámku Bellevue přijme německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Prezidenti Německa, Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se poté přesunou k památníku, jenž připomíná příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi, za který jim Steinmeier poděkuje. V poledne pětici politiků čeká pracovní oběd na zámku Bellevue, během něhož budou jednat o zahraničněpolitických tématech. Po jeho skončení Zeman odletí zpět do Česka, a na večerní oslavě tak už zemi bude reprezentovat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Týdenní oslavy 30. výročí pádu Berlínské zdi začaly v německé metropoli už v pondělí. Berlín uspořádá více než 200 různých akcí, včetně trojrozměrných projekcí, hudebních vystoupení nebo debat. Vrcholem oslav bude dvouhodinová multimediální show u Braniborské brány plánovaná na 9. listopadu, na které se mezi hosty objeví i prezident Zeman.