Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vybírá nového guvernéra ČNB, na Hradě se dnes setkal s Alešem Michlem

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal se členem bankovní rady České národní banky (ČNB) Alešem Michlem, který může být jedním z kandidátů na nového guvernéra centrální banky. Současnému guvernérovi Jiřímu Rusnokovi v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže.

Prezident v neděli ve vysílání pořadu Partie na TV Prima řekl, že nástupce stávajícího guvernéra vybírá ze čtyř kandidátů a má již víceméně jasno. Minulý týden už na Hradě s prezidentem jednali viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora, kteří požádali o setkání. Dalším možným kandidátem je šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. 

„Mám čtyři kandidáty, ale víceméně ano, mám jasno. Nesmím ani naznačovat, dokud neudělám jakousi závěrečnou tečku pohovorů s tím kandidátem, kterého si vyberu,“ uvedl Zeman v nedělním rozhovoru.

Bankovní rada ČNB rozhodující o měnové politice státu má sedm členů s šestiletým mandátem, který nelze zastávat více než dvakrát. Členy jmenuje prezident. Jménem České národní banky jedná navenek guvernér. Guvernér také předkládá Poslanecké sněmovně nejméně dvakrát ročně zprávu o měnovém vývoji. V tomto případě je oprávněn účastnit se schůze sněmovny a musí mu být uděleno slovo.