Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyhlásil termín komunálních a senátních voleb na pátek 23. a sobotu 24. září

Prezident republiky Miloš Zeman dnes vyhlásil termín komunálních a senátních voleb na pátek 23. a sobotu 24. září. Po čtyřech letech tak budou lidé volit své zástupce do zastupitelstev měst a obcí a také do pražského magistrátního zastupitelstva. Doplňovací volby do horní komory se uskuteční ve 27 z 81 senátních obvodů. 

Termín pro podání přihlášek, respektive kandidátních listin v případě komunálních voleb, vyprší 19. července. Od 20. září pak začne platit zákaz zveřejňování předvolebních a volebních průzkumů, do stejného data musí voliči obdržet hlasovací lístky.

Většina z 27 senátorů, kterým letos končí funkční období, bude na podzim mandát obhajovat. Patří mezi ně všichni čtyři z pěti členů vedení horní komory včetně jejího předsedy Miloše Vystrčila (ODS). Znovu kandidovat už nebude například ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (nestranička za KDU-ČSL).

Termín voleb vyhlašuje prezident nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Volby do obecních zastupitelstev se musejí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období místních zastupitelů. Stejná pravidla platí i pro senátní volby.

Časné vyhlášení voleb prodlouží oficiální trvání volební kampaně. Ta podle předpisů začíná dnem, kdy je rozeslána částka Sbírky zákonů s příslušným rozhodnutím prezidenta. Kandidáti pak mají povinnost započítávat náklady na volební propagaci či si do pěti dnů zřídit volební účet.