Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyhlásil termín podzimních voleb, uskuteční se 5. a 6. října

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu oficiálně vyhlásil termín letošních komunálních voleb, které se uskuteční 5. a 6. října 2018. Společně s nimi proběhne také první kolo senátních voleb. Lidé si tak na podzim budou moci zvolit své obecní zastupitele ve více než 6000 obcích a ve 27 volebních obvodech i senátory. Každé dva roky se totiž obměňuje třetina horní komory, tedy 27 z 81 senátorů.

Podle zákona musí prezident vyhlásit volby nejpozději 90 dnů před jejich konáním, teoreticky tedy měl na tento úkon prostor až do počátku července. Zemanovo rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Andrej Babiš, v tomto případě ale nejsou z jeho strany očekávány jakékoli obstrukce.

Politické strany i nezávislí kandidáti mají čas na sestavení a odevzdání kandidátních listin pro obecní volby do 31. července. Stejný den končí také lhůta pro odevzdání senátních kandidátek. O tom, kdo bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady nejpozději 17. srpna, respektive 18. srpna u senátních voleb.

V komunálních volbách bude ve většině krajských měst včetně Prahy obhajovat své vítězství z roku 2014 hnutí ANO. V Praze už ale nebude znovu kandidovat primátorka Adriana Krnáčová, která je podle svých slov unavená a chce si odpočinout. Lídrem ANO bude místo ní poslanec Patrik Nacher, který se specializuje na finanční gramotnost a sociální politiku.

Těžkým soupeřem pro Babišovo hnutí budou v Praze Piráti, kteří zde loni výrazně uspěli ve sněmovních volbách. Piráti do boje o primátorský řetěz vysílají osobnost politikou dosud nepolíbenou, lékaře Zdeňka Hřiba.

ODS pravděpodobně zkusí v Praze uspět s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou, známým z kauzy Opencard. Pod heslem „Spojme síly pro Prahu“ se za TOP 09 bude o přízeň voličů ucházet exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a právnička Hana Marvanová. ČSSD zřejmě nasadí do čela kandidátky syna známého herce Jakuba Landovského.

V Brně bude primátorský post obhajovat Petr Vokřál z hnutí ANO, v Ostravě se pokusí svůj mandát obhájit současný primátor Tomáš Macura (ANO). V Plzni je zatím jediným potvrzeným kandidátem náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL), v Liberci bude obhajovat Tibor Batthyány (zvolen za ANO).