Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyhlásil termíny voleb pro lidi v karanténě, hlasovat budou 6. října

Prezident republiky Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v karanténě. Izolovaní občané budou moc odevzdat svůj hlas na takzvaných volebních stanovištích ve středu 6. října. V pobytových zařízeních, jako jsou například domovy pro seniory, se budou volby konat ve čtvrtek 7. října.

Voliči v karanténě budou moci hlasovat buď z automobilu na tzv. drive-in volebních stanovištích nebo do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři. Komisaři s přenosnými schránkami budou navštěvovat také uzavřená pobytová zařízení sociálních služeb.

Podobně bylo zajištěno hlasování i při loňských senátních a krajských volbách, kdy bylo připraveno místo pro hlasování z auta v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16 000 lidí, kteří byli v karanténě, všichni této nabídky nevyužili. V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné volební schránky, kterou jim přivezli volební komisaři. 

Ministerstvo vnitra uvedlo, že kvůli vydělení voličů v karanténě z běžných volebních místností se nepočítá s nasazením armády a volební komise se tak budou skládat pouze z civilistů. „Ke standardním volebním komisím se žádný volič v izolaci nedostane a nepočítáme s tím, že bychom stanovovali nějaká zvláštní pravidla a povinnosti,“ uvedl Tomáš Jírovec z volebního odboru ministerstva.