Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vystoupil na jednání sněmovny k rozpočtu, doporučil zrušit daňové výjimky

Poslanecká sněmovna se dnes zabývá návrhem rozpočtu na rok 2020, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Před poslanci vystoupil na plénu i prezident Miloš Zeman, který přednesl svůj pohled na plnění a výdaje státní kasy. Přestože část opozice chce vrátit návrh vládě k přepracování, prezident oznámil, že pokud Poslanecká sněmovna návrh zákona schválí, tak ho podepíše.

Prezident dorazil do Sněmovny krátce před desátou hodinou, jeho vstup do jednacího sálu doprovázela fanfára z opery Libuše. Krátce se pozdravil s novináři, které zajímal především jeho zdravotní stav. „Moje okolí mi říká, že vypadám dobře. Já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadáte dobře,“ zavtipkoval prezident.

Ve svém projevu pak Miloš Zeman tradičně kritizoval miliardy, který plynou na podporu obnovitelných zdrojů. Vyslovil se rovněž pro snížení počtu úředníků. V této souvislosti pochválil ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), která zrušila Fond dalšího vzdělávání, který podle prezidenta zaměstnával zbytečné stovky úředníků.

Pochvaly od hlavy státu se dočkala i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Při této příležitosti musím vysoce ocenit jak ekonomickou erudici paní ministryně, tak i její diplomatické mistrovství, s nímž jednala s jednotlivými ministry,“ uvedl Zeman. Připomněl, že zákon o státním rozpočtu projednával i ve svém expertním týmu, jehož členy jsou například guvernér České národní banky, prezident Hospodářské komory a prezident Svazu průmyslu a dopravy.

V závěru projevu prezident ještě dodal, že česká ekonomika má rezervy ve výši 318 miliard, a tedy že „zdroje jsou“. Tyto zdroje jsou podle něj dosažitelné pouze v případě, kdyby byly zrušeny všechny daňové výjimky. „Obávám se, že za každou z nich je lobbistická skupina, která bude bojovat, ale tvrdím, že podobně, jako každý energetický zdroj by měl mít rovné podmínky a neměl by tedy být dotován, tak i pokud jde o daňové výjimky, tak uvědomte si, že na ně doplácí lidé, kteří své daně řádně platí,“ zdůraznil.