Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vystoupil na sněmu Svazu měst a obcí v Ostravě, práci starostů velmi pochválil

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil na závěrečném dni 17. sněmu Svazu měst a obcí ČR v Ostravě. Ve svém projevu pochválil a ocenil práci všech starostů a také pogratuloval předsedovi Svazu měst a obcí Františku Luklovi, který byl na sněmu potvrzen ve funkci. Podle Zemana by měli mít úspěšní starostové odvahu kandidovat ve více funkčních obdobích, aby měli čas dotáhnout větší projekty do konce

„Myslím si, že práce komunálních politiků je stále ještě nedoceněná, i když jsem teď podepsal zákon, který poněkud zlepšuje jejich odměny. A myslím si také, že je strašně důležité, aby úspěšní starostové měli odvahu kandidovat ve více funkčních obdobích,“ řekl Zeman.

Na komunální úrovni by se podle něj nemělo opakovat to, co on zažil, když dočasně odešel z politiky. „Začne-li starosta nějaký větší projekt přesahující svými rozměry výstavbu kurníku, tak je logické, že ten projekt může klidně trvat déle než čtyři roky. A on by se toho měl dožít, protože vždycky je riziko, že jeho nástupce ten projekt zruší,“ domnívá se prezident.

Předseda SMO František Lukl Zemanova slova potvrdil a uvedl, že svaz bude chtít v nadcházejícím volebním období prosadit prodloužení starostovského mandátu nejlépe na šest, minimálně ale na pět let. „Řada projektů, které nově zvolené zastupitelstvo připravuje, tak nedokáže v tom volebním období zrealizovat. Myslíme si, že ten náš požadavek je naprosto legitimní z toho důvodu, že komunální politici dneska jsou, řekněme, nejdůvěryhodnějšími představiteli veřejné správy a také nejlépe hospodařícími subjekty veřejné správy,“ řekl Lukl. Prodloužení mandátu by podle něj nic nenabourávalo, ale podpořilo efektivnější řízení a spravování obcí.

Na závěr prezident popřál přítomným, aby měli ze své práce radost. „Chtěl bych vám popřát jednu velmi prostou věc. Aby až budete končit, tak abyste se za sebe dokázali ohlédnout a něco konkrétního za vámi zůstalo. Říkám to jako člověk, který bude sám končit za tři a půl roku a bude si číst historické knihy a bude s úsměvem pozorovat vývoj české politiky. Nicméně v české politice se bohužel vyskytuje jedno hnutí, které si přisvojuje název starostů, i když se samo potácí na pětiprocentní hranici. Já to pokládám za klamavou reklamu, nenechte se tím otrávit. Pro mě jste jediným reprezentantem starostů právě vy.“

„Měla by to být věc, na kterou by vzpomínali lidé, kteří přijdou po vás. A je mi líto těch, kteří měli plná ústa frází, hráli si na velké politiky, vyhlašovali klimatickou krizi ve svých pražských čtvrtích, a když se ohlédnou, je tam mlčení, je tam prázdnota, případně je tam chátrající obec. Přeji vám radost z vaší práce, protože bez radosti se ta práce nedá dělat,“ rozloučil se prezident.

Členy svazu je 2754 měst a obcí. Je v něm všech 27 statutárních měst a 458 měst (asi dvě třetiny ze všech), zbytek jsou obce.