Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vystoupil na Žofínském fóru, hovořil o národních zájmech České republiky

Prezident vystoupil na Žofínském fóru, hovořil o národních zájmech České republiky

Prezident Miloš Zeman dnes proslovem o národních zájmech České republiky zahájil Žofínské fórum. Setkání a diskuse k daným tématům se v plénu pravidelně účastní cca 120 hostů, především z řad špičkových manažerů, poslanců a senátorů, zástupců státní správy a samospráv, vysokoškolských profesorů a dalších odborníků.

Zeman v souvislosti s českým národním zájmem hovořil o nesdílené suverenitě i o ekonomických zájmech jako je plynovod Nordstream 2, rozvoj 5G sítí i omezování ekonomických sankcí, které nepovažuje za smysluplné. „Co je společným jmenovatelem českého národního zájmu? Je to suverenita,“ řekl na úvod. Následně přirovnal Evropskou unii k Brežněvově doktríně omezené suverenity sovětských satelitů. „Evropská unie mi svou sdílenou suverenitou připomíná Brežněvovu doktrínu omezené suverenity, která vedla k umístění sovětských vojsk na cizích územích,“ řekl Zeman. „V případě EU to málem vedlo k umístění migrační vlny,” dodal.

V rámci dotazů účastníků prezident také okomentoval volby do Evropského parlamentu a vrátil se k neúspěchu ČSSD, kterou volil. „Pokud jde o výsledky voleb, úvodem bych rád řekl, že si vážím svobody občanů, kterou vyjadřují nikoli křikem na náměstích, ale tím, že jdou k volebním urnám, a u těch uren se teprve pozná, kdo je většina a kdo je menšina, kdo vyhrál a kdo prohrál,“ uvedl Zeman.

„Přiznávám se, že jsem kroužkoval Olgu Sehnalovou na druhém místě kandidátky prostě proto, že se mi zdála pracovitější a zajímavější. Pokud jde o pana Poce, může to být velmi hodný člověk, nic proti němu, ale on byl tak nevýrazný, podobně jako Pavel Svoboda, že já jsem se až do nedávna domníval, že se jedná o skokana na lyžích, a až asi před čtrnácti dny mi někdo vysvětlil, že ten skokan se jmenuje Ploc a nikoli Poc,“ řekl Zeman. Právě nevýraznost Poce a záměr odstavit ministra kultury Antonína Staňka se podle prezidenta mohla podepsat pod neúspěchem ČSSD.

„Lidová strana, a to je docela zajímavé, ztratila svého lídra, Pavla Svobodu, protože to byl nudař. Já se učím postupně různé termíny, už jsem se naučil, kdo je to hater, a teď jsem se naučil, kdo je to nudař. Nudař je ten, kdo nudí. Pan Svoboda, obávám se, nebyl příliš výrazný, ať už na sociálních sítích nebo kdekoli jinde, a zde byla jeho odplata,“ pochlubil se Zeman slovníkem mileniálů.

Prezident na Žofínském fóru vystupuje opakovaně. Loni v květnu na akci věnované občanské zodpovědnosti hovořil o mediokracii (vláda médií, pozn. red.) a kritizoval novináře, respektive politické i sportovní komentátory. V minulosti také na Žofínském fóru vyzýval ke stíhání finančníka Zdeňka Bakaly.