Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyznamená policistu, který při požáru ve Vejprtech zachránil deset životů

Prezident Miloš Zeman oznámil, že letos 28. října udělí státní vyznamenání statečnému policistovi, který při nedělním požáru domova pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zachránil deset lidí. Své rozhodnutí oznámil v pravidelném nedělním pořadu Hovory z Lán.

Při požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v neděli osm osob. Požár byl hasičům nahlášen kolem páté hodiny ranní. Podle velícího operačního důstojníka hasičů Michala Zavorala se požár rozšířil do několika místností. „Byl nahlášen požár nebo zakouřená místnost. Po příjezdu jednotek na místo byl požár potvrzen s tím, že se jednalo o požár v jedné místnosti, který se následně rozšířil do tří místností,” popsal.

Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, do nemocnic bylo převezeno 17 pacientů, zranění tří z nich jsou vážná. Mrtvých však mohlo být více, nebýt hrdinného policisty, který riskoval vlastní život a bez hasicího přístroje a dýchací masky z budovy zachránil 10 lidí.  Prezident všem pozůstalým tragédie vyjádřil upřímnou soustrast.

Požár vyvolal vzpomínky na podobnou tragickou událost z roku 1984.  V nedalekém Měděnci tehdy vypukl požár v ústavu sociální péče pro mladé dívky a 26 z nich tam zemřelo. Podle této události byl později natočen film Requiem pro panenku. Požár tehdy založila jedna z chovanek ústavu Eva Kováčová, která uvedla, že zapálila skříň s novinami. Při následném požáru vypukl zmatek, vychovatelky měly velké problémy evakuovat chovankyně.