Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyznamená učitelku, která hrdinským činem zachránila životy čtyř žáků

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce čtyři děti před sražením autem a sama pod ním skončila, se dočká státního vyznamenání. Řekl to prezident Miloš Zeman během zahájení návštěvy Olomouckého kraje.

„Na osobní přání hejtmana a celé rady Olomouckého kraje jsem se rozhodl udělit státní vyznamenání paní učitelce, která zachránila děti, když sama – naštěstí bez ztráty života – skončila pod autem,“ řekl Zeman na pondělním setkání s představiteli kraje v rámci zahájení třídenní návštěvu regionu.

V minulém roce v červnu došlo k dopravní nehodě, která mohla dopadnout tragicky. Pohotová učitelka odstrčila tři děti na chodník s cílem je uchránit před rychle jedoucím vozidlem z Jívové směrem na Dolany. Vůz vyjel ze silnice a pokračoval na lesní cestu. Na čtvrté dítě si učitelka lehla, čímž mu zcela určitě zachránila život, jelikož vůz je následně zavalil. Chlapec utrpěl lehká zranění, paní učitelku museli zpod auta vyprošťovat hasiči. Nešporová skončila v nemocnici s vážnějším zraněním.

Nešporová už za svůj hrdinský čin obdržela medaili od hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. „Těžko dokážeme vyhodnotit, jak bychom se my v takové situaci zachovali. Svědomí a rozum něco velí, ale co by velela poté skutečnost, to nikdo nedokáže vypredikovat, pokud by to nezažil na vlastní kůži,“ podotkl hejtman.

„Popálila jsem si obě ruce, k tomu jsem měla zlomenou pánev. Mohlo to ale skončit mnohem hůř. Hlavně, že se nic nestalo dětem, to je to nejdůležitější,“ popsala událost Nešporová při přebírání Medaile za záchranu lidského života. Svůj počin nepovažuje za nic mimořádného. „To by snad udělal každý, aby zachránil lidský život – děti. Já jsem navíc učitelka, chránit děti mám v popisu práce,“ uvedla statečná žena.