Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman vyznamenání

Prezident vyznamenal Jágra, Klause a dalších 40 osobností, kněz Piťha vyznamenání odmítl

Prezident Miloš Zeman v pondělí u příležitosti 101. výročí založení samostatného československého státu udělil státní vyznamenání 42 osobnostem. Ocenění během slavnostního večera ve Vladislavském sále Pražského hradu převzali například hokejista Jaromír Jágr, exprezident Václav Klaus či hrdina bitvy o Británii Emil Boček.

Nejvyšším státním vyznamenáním – Řádem bílého lva prezident ocenil podnikatele Jana Antonína Baťu, někdejšího vídeňského starostu s československými kořeny Helmuta Zilka nebo svého předchůdce Václava Klause. Řád bílého lva propůjčil také válečným veteránům Emilu Bočkovi, Josefu Ocelkovi a Jaroslavu Selnerovi. Stejné vyznamenání obdržel i bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster a československý generál justiční služby Bohuslav Ečer.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka byl letos udělen pouze jednomu člověku a to evangelickému kazateli Janu Jelínkovi, který v ukrajinském Kupičově ukrýval na své faře nacisty pronásledované Židy a později také Ukrajince a Poláky, které pronásledovala ruská armáda.

Mezi šesti lidmi oceněnými medailí Za hrdinství byl například vojenský kynolog štábní praporčík Tomáš Procházka, který přišel o život na misi v Afghánistánu. Spolu s ním byl oceněn také jeho pes Doky.

Státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana i letos odmítlo přijmout několik osobností. Jednou z nich byl katolický kněz Petr Piťha, který se do povědomí veřejnosti dostal především díky své ostré kritice tzv. Istanbulské úmluvy. „„Je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme,“ okomentoval Piťhův bojkot prezidentův mluvčí Ovčáček.

Letošní počet vyznamenaných je nejvyšší za Zemanovo působení ve funkci prezidenta. Vloni hlava státu ocenila o jednu osobnost méně. Rekord drží první český prezident Václav Havel, jenž v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Václav Klaus během svého desetiletého mandátu obvykle uděloval kolem 20 vyznamenání.