Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyznamenal zesnulé vojáky, umělce, kritiky Bakaly a Michala Davida

Na Pražském hradě se v neděli večer uskutečnil ceremoniál, při kterém prezident Miloš Zeman udělil u příležitosti 100. výročí vzniku Československa státní vyznamenání.

„Jako každý rok je oslava svátku 28. října spojená s předáváním státních vyznamenání. A je to tak dobře, protože obraz naší společnosti je obrazem životních příběhů osobností, které tuto společnost vytvářejí a dotvářejí,“ pronesl prezident na úvod ceremoniálu.

Nejvyšším státním vyznamenáním Řád bílého lva pak bylo vyznamenáno šest osobností. Prezident ho udělil in memoriam třem prvorepublikovým generálům Josefu Bílému, Stanislavu Čečkovi a Karlu Husárkovi. Podle očekávání ocenil posmrtně také někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu. In memoriam byl vyznamenán i odbojář a stříbrný olympionik v gymnastice Jan Gajdoš. Řád převzal za svou práci při vysílání Československého rozhlasu po okupaci v srpnu 1968 Karel Lánský.

Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prezident vyznamenal dva lékaře Rajka Dolečka a Martina Filipece. Medaile za hrdinství udělil třem vojákům, kteří padli na začátku srpna v Afghánistánu. Medaili za hrdinství dostala také učitelka Darina Nešporová, která zachránila život třem předškolákům.

Medailí za zásluhy tradičně Zeman ocenil sportovce, herce, zpěváky nebo vědce a lékaře. Za zásluhy o stát dostal například ocenění úspěšný podnikatel Jaroslav Strnad, který založil zbrojařský koncern Czechoslovak Group, kam třeba automobilka Tatra. Vyznamenán byl i slovenský podnikatel Pavol Krúpa a novinář amerického původu Erik Best, kteří kritizují podnikatele Zdeňka Bakalu, proti kterému se Zeman často vymezuje. Oceněna byli i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či bývalý ministr zemědělství z vlády Zemana Jan Fencl. Mezi vyznamenanými převažují lidé, s nimiž má prezident dobré vztahy.

Miloš Zeman udělil letos 41 vyznamenání, což je nejvíc za dobu jeho prezidentského mandátu. Rekord drží Václav Havel, který v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Václav Klaus rozdával v průměru dvacet vyznamenání ročně.