Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident žádá odvolání ministra Blatného, ministra Petříčka a šéfky SÚKL kvůli Sputniku

Prezident Miloš Zeman požádá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Jejím odmítáním podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

„Dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,” uvedl prezident. „Proto oni (ministr Blatný a šéfka lékového ústavu Irena Storová), a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí,“ dodal.

Premiér Babiš podle Zemana udělal chybu, když do funkce ministra zdravotnictví navrhl nekompetentního člověka. Blatný podle Zemana není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů. 

Ministr Blatný se proti výrokům prezidenta ohradil. „Sám neodstoupím. Trvám na tom, že vakcína Sputnik V musí mít před možným využitím v Česku souhlas EMA,“ řekl. Uvedl také, že pokud evropská léková agentura vyřídí žádost ruské vakcíny kladně, nemá s ní žádný problém. „Ve funkci se necítím ohrožen, dělám svoji práci odborně a nejlépe jak umím,“ uzavřel.

Ministr Petříček svou rezignaci také odmítl. „Jsem trnem v oku proto, že odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím, výměny ve vládě jsou dány koaliční smlouvou,“ reagoval na Zemanova slova.

Prezident by se měl s premiérem setkat 22. března v Lánech, sdělil prezidentův mluvčí. Návrh na odvolání ministrů prezidentovi podle Ústavy předkládá premiér, vedoucí SÚKL podléhá ministru zdravotnictví.