Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zahájí návštěvy krajů. Naposledy byl v Olomouckém, letos začne v Karlovarskému

Příští týden zahájí prezident Miloš Zeman další kolo návštěv krajů, které loni slíbil svým voličům jako poděkování po prezidentských volbách. Letošní první Zemanova cesta míří do Karlovarského kraje, kde od úterý do čtvrtka navštíví například hospic v Nejdku, Císařské lázně v Karlových Varech a několik obcí a měst.

Karlovarský kraj Zeman naposledy navštívil před dvěma lety. Při jeho nadcházející návštěvě má na programu mimo jiné prohlídku nových prostor hospice v Nejdku, který byl vybudován pod prezidentovou záštitou. Zeman si prohlédne i karlovarskou národní kulturní památku Císařské lázně a setká se s členy krajského zastupitelstva nebo s vedením a občany obcí Vintířov, Kraslice, Aš, Milhostov a Nový Kostel.

„Prezident se zejména těší na otevřené diskuse s občany, nejprve se sejde s hejtmankou kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou,“ řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman poté přednese projev před krajskými zastupiteli a bude pokračovat v naplánovaném programu.

Prezident na svých cestách do krajů obvykle navštěvuje obce, v nichž získal ve volbách výraznou podporu. To platí i v případě Milhostova, Aše a Vintířova, kde jej volilo přes 75 procent lidí. „Je to poděkování za podporu při volbách, výraz slušnosti a pokory k občanům,“ uvedl Ovčáček.

Který kraj přijde letos při prezidentových návštěvách na řadu jako další, se zatím neví. „Další termíny zatím nebyly stanoveny,“ sdělil prezidentův mluvčí. Už dřív ale uvedl, že v současném volebním období je v plánu i několik zahraničních cest, které mají před návštěvou krajů přednost. Hrad už dříve dal několikrát najevo, že intenzita Zemanových výjezdů při druhém funkčním období bude nižší než v předchozím.