Prezident zahájil česko-čínské podnikatelské fórum a vrací se zpátky do Česka
Prezident Miloš Zeman v úterý v Šanghaji zahájil česko-čínské podnikatelské fórum, které je jednou z posledních akcí jeho třídenní návštěvy Číny. Po setkání s podnikateli Zeman poobědval s viceprimátorem Šanghaje a pak už zamířil na letiště, kde na něj čekal prezidentský speciál. V pondělí se Zeman zúčastnil zahájení čínského dovozního veletrhu a jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
V souvislosti s veletrhem Zeman kritizoval bývalého ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (ANO), který úřad vedl do letošního června. „Opomněl zařadit ČR mezi takzvané partnerské země na tomto veletrhu, a proto pracovníci naší ambasády měli určité problémy s umístěním expozice a podobně,“ postěžoval si Zeman. „Ministr průmyslu a obchodu je tady od toho, aby zajišťoval příhodné podmínky mimo jiné i pro české expozice v zahraničí, a když to neudělá, je dobře, že už není ministr,“ dodal.
Dnes při zahájení česko-čínského podnikatelského fóra Zeman přítomné podnikatele pozdravil v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. Uvedl, český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent a počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent. Vyjádřil naději, že spolupráce se bude nadále rozvíjet a také poznamenal, že v Číně už stabilně zakotvily například firmy Škoda Auto a Home Credit. „Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410 a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR,“ uvedl Zeman ve své zahajovací řeči.
Na závěrečné tiskové konferenci prezident Zeman prohlásil, že má z cesty velmi dobrý pocit, protože obě země pokročily v konkrétních projektech ekonomické spolupráce. Jedná se například o dohodu v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní, dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a brněnská společnost zaměřená na prodej letenek Kiwi.com.
Prezident bývá někdy kritizován, že při svém dialogu s Čínou opomíjí otázku lidských práv a nesetkává se se zástupci občanské společnosti, tak jak to činí někteří západní politici. Prezident na dnešní tiskové konferenci ale novinářům řekl, že při jedné ze svých minulých návštěv takovou schůzku absolvoval. „Setkal jsem se dokonce s několika zástupci občanské společnosti, nikoli teď, protože na to nebyl čas, ale seděli jsme v takové příjemné restauraci v Pekingu, minule nebo předminule, to už si přesně nepamatuju. Tam byl jeden bloger, jeden autor – politolog, kterému vycházejí knihy, a diskutovali jsme o budoucnosti čínské společnosti,“ hájil se prezident.