Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zahájil dovolenou na zámku v Lánech, na Štěpána vystoupí s vánočním poselstvím

Včerejším dnem začala na Pražském hradě adventní dovolená. Alespoň tedy pro prezidenta republiky a jeho mluvčího. Jak uvedl Jiří Ovčáček, „od 12. prosince máme s panem prezidentem oba po velmi zajímavém a důležitém roce zaslouženou – adventní – dovolenou.“ Prezident bude vánoční volno trávit se svými blízkými na zámku v Lánech.

Vánoce na zámku v Lánech jsou pro prezidenta Zemana tradicí, stejně jako letní dovolená na chalupě v Novém Veselí na Vysočině. Vánočních zvyků se prý ale kromě štědrovečerní večeře nedrží. První dáma Ivana Zemanová ovšem cukroví peče a prezident se tak může těšit na linecká kolečka nebo sněhové pusinky. Volný čas chce Miloš Zeman jako obvykle strávit především četbou. Jeho předchůdce Václav Klaus naopak trávil dovolené sportovně, byl znám jako aktivní lyžař a milovník horských túr.

„Pan prezident je v Lánech, kde má konečně možnost si v klidu číst knihy, které během roku dostal. Na Vánoce se v Lánech sejde rodina, aby oslavila společně svátky. I o dovolené ale bude pan prezident k dispozici, kdyby bylo nutné podepsat například zákony,“ informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten i z dovolené zůstává aktivní ve svých twitterových komentářích k veřejnému dění.

Ostatní ústavní činitelé jako senátoři a poslanci si na volno musí ještě počkat, členům obou komor Parlamentu začnou „prázdniny“ až těsně před Vánocemi. Výbory Poslanecké sněmovny budou jednat do pátku 21. prosince, Senát se naposledy sejde příští středu.