Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zahájil třídenní oficiální návštěvu Rakouska, ve Vídni se dnes setká s krajany

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil oficiální návštěvu Rakouska, kterou uzavře sérii cest do sousedních zemí po svém loňském znovuzvolení. Oficiální část programu třídenní návštěvy, včetně setkání s rakouským protějškem čeká prezidenta od středy. Zemana do Rakouska doprovází manželka Ivana a podnikatelská delegace čítající téměř 30 osob.

Dnes odpoledne se prezidentský pár setká s krajany v prostorách českého velvyslanectví ve Vídni. Ve středu dopoledne pak ve vídeňském Hofburgu Zemana přijme rakouský prezident Alexander Van der Bellen. První části setkání se podle protokolu zúčastní i obě první dámy: Ivana Zemanová a Doris Schmidauerová. Poté už bude následovat jednání mezi čtyřma očima. Oba prezidenti se pak společně zúčastní rakousko-českého podnikatelského fóra.

„Klíčovým tématem bude dopravní infrastruktura. Pro nás je důležité především dokončení dálničního spojení Brno–Vídeň a Praha – České Budějovice – Linec,“ popisuje šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Oba prezidenti se budou bavit také o železničním spojení a vodní dopravě.

Na čtvrtek má prezident naplánovánu mimo jiné schůzku s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem, kterého v roce 2016 podpořil jako prezidentského kandidáta. Chce s ním hovořit o propojení Dunaje a Odry. V průběhu 40. let byla skutečně část kanálu Dunaj – Odra – Labe postavena nedaleko Vídně. Je nedokončená a dnes slouží hlavně k rekreaci. Právě na tento několikakilometrový fragment se Zeman na závěr své návštěvy Rakouska zamíří podívat.

„Samozřejmě jsou tu témata, která jsou důležitá z hlediska ekonomické spolupráce. Tam patří zejména dopravní infrastruktura, protože bez dobrého spojení nemůžeme dobře fungovat mezi sebou,“ potvrdil dopravní tematiku návštěvy Jindrák, podle něhož jsou česko-rakouské vztahy velmi dobré. Obě země se však neshodnou zejména v přístupu k jaderné energetice. „Jak známo, na to máme s Rakouskem odlišný názor, ale nevyhýbáme se tomu,“ poznamenal.

Český prezident se během své návštěvy setká také s bývalým prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem či s exkancléřem Franzem Vranitzkým. Oba někdejší sociálnědemokratické politiky Zeman považuje za své přátele.