Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zakončil návštěvu Maďarska prohlídkou jaderné elektrárny Paks

Prohlídkou jaderné elektrárny Paks zakončil dnes prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Maďarska. Na místo jej doprovodila i část ze tří desítek zástupců českých firem, kteří s ním na zahraniční cestu vyrazili. O spolupráci v oblasti jaderné energetiky mluvil Zeman během včerejška i s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem.

V elektrárně Paks, která leží asi sto kilometrů jižně od Budapešti, se prezident Zeman setkal s maďarským ministrem bez portfeje Jánosem Sülim, který je zodpovědný za plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových jaderných bloků.

Zeman už na počátku své cesty do Maďarska vyjádřil naději, že by se na výstavbě nových dvou bloků elektrárny Paks mohly podílet subdodávkami i české firmy. Podnikatelskou delegaci, která prezidenta doprovází, tvoří z větší část právě zástupci energetických a strojírenských firem.

Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. V současnosti má čtyři reaktory, které pokrývají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje dostavbu dalších dvou bloků. Postavit je má ruský koncern Rosatom. Maďarsko chce projekt financovat pomocí ruské půjčky deset miliard eur (cca 255 miliard korun).

Během jednání proběhla také debata o rozvoji jaderné energetiky v Česku, respektive o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Prezident podle svého mluvčího potvrdil zájem na otevřeném tendru pro všechny a zájem o rovnou soutěž, která bude vytvářet co nejvýhodnější podmínky kontraktu.