Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na zámku v Lánech uvítal hlavy států Visegrádské čtyřky

Na lánském zámku se dnes sešli prezidenti Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k jednání o spolupráci zemí Visegrádské čtyřky v EU. Polský prezident Andrzej Duda, maďarský prezident János Áder a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se po příjezdu dočkali slavnostního uvítání s vojenskými poctami za zvuku státních hymen. Prezidentka Čaputová se zdržela na cestě vlakem, ostatní na ni proto museli necelou půlhodinu počkat.

Hlavy států V4 dnes ve dvou blocích jednání, mezi kterými proběhl slavnostní oběd, mluvili o ambicích V4 za nového rozložení sil v EU po odchodu Velké Británie. Hovořit by se mělo také o novém víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027 nebo o stavu dopravních infrastrukturních projektů. Česko při jednáních o evropském rozpočtu klade důraz na to, aby neklesalo množství peněz určených na politiku soudržnosti, ze kterých čerpají především státy ve východní části unie.

Prezidentský summit je součástí českého předsednictví V4. Česko si jako jeden z hlavních cílů svého předsednictví stanovilo upevňování postavení zemí Visegrádské čtyřky v EU i v Severoatlantické alianci a posilování soudržnosti obou těchto organizací.

Summit potrvá do čtvrtka, kdy se ke skupině připojí též slovinský prezident Borut Pahor a srbský prezident Aleksandar Vučič. Společná debata se pak zaměří na perspektivu rozšíření EU o země západního Balkánu. Tématem bude i stav přístupových jednání mezi unií a Srbskem. Na závěr summitu vystoupí všech šest prezidentů s prohlášením pro média.