Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zaslal dopis vietnamskému prezidentovi k 70. výročí diplomatických styků

Prezident Miloš Zeman ve středu zaslal gratulační dopis prezidentovi Vietnamské socialistické republiky Nguyễn Phú Trọngovi. Jménem České republiky poblahopřál k 70. výročí navázání diplomatických styků mezi Prahou a Hanojí. Zeman také pochválil spolupráci obou zemí a pozval prezidenta Tronga do Prahy.

„Dovolte mi, aby Vám jménem lidu České republiky i jménem svým vyjádřil srdečné blahopřání při příležitosti 70. výročí od navázání diplomatických styků mezi našimi zeměmi. Vážím si tradičně přátelských vztahů s Vietnamskou socialistickou republikou a jsem rád, že vzájemná spolupráce se rozvíjí nejen v oblasti ekonomické a obchodní, ale také například v obranném průmyslu, školství či vědě a výzkumu,“ napsal Zeman.

Během návštěvy Vietnamu v roce 2017 se Miloš Zeman zasadil o další zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Představitelé Česka a Vietnamu se poté dohodli na zavedení přímého leteckého spojení, zrušení krátkodobých turistických víz a také na předávání odsouzených. Zeman tehdy prohlásil, že pokud by letecká linka byla zřízena, Česká republika je v Ho Či Minově Městě připravena otevřít generální konzulát.

„Bylo mi ctí v dubnu minulého roku na Pražském hradě přivítat předsedu vlády Vietnamské socialistické republiky, se kterým jsme diskutovali mnohá témata společného zájmu. V této souvislosti mi dovolte, vážený pane prezidente, abych zopakoval mé pozvání k návštěvě České republiky. Byl bych nesmírně potěšen, kdybych se s Vámi mohl opětovně setkat, tentokráte v České republice. Vážený pane prezidente, přeji Vám pevné zdraví, mnoho úspěchů a osobní pohodu a vietnamskému lidu prosperitu a mír,“ zakončil prezident svůj blahopřejný list.