Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident zaslal gratulační dopis nově zvolenému vietnamskému prezidentovi Phúcovi

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal gratulační dopis Nguyễn Xuân Phúcovi, nově zvolenému prezidentovi Vietnamské socialistické republiky. Jménem svým i jménem občanů České republiky mu popřál pevné zdraví a mnoho úspěchů v osobním i profesním životě. S Vietnamem pojí Česko už několik desetiletí přátelské vztahy, vietnamská menšina u nás čítá přibližně 100 000 lidí.

„Jsem nesmírně rád, že jste to právě Vy, kdo bude stát v čele Vietnamu, země, se kterou Českou republiku pojí hluboké a trvalé přátelství. Jsem přesvědčen, že pod Vaším vedením se spolupráce mezi Českou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou ještě více zintenzivní a rozšíří do dalších oblastí,“ napsal Zeman svému protějšku.

Český prezident také připomněl Phúcovu návštěvu Prahy v roce 2019 a znovu jej pozval k návštěvě České republiky. „Těší mě, že jsme se mohli setkat a společně pohovořit o některých aspektech vzájemných vztahů mezi našimi národy. Oceňuji také, že se během Vaší návštěvy podařilo dosáhnout pokroku v některých oblastech společného zájmu. Rád bych na náš plodný rozhovor navázal, využívám proto této příležitosti, abych Vás pozval k návštěvě České republiky,“ stojí v dopise.

Příslušníci vietnamské národnosti začali pobývat na území komunistického Československa díky mezivládní dohodě se Severním Vietnamem na zvyšování kvalifikace. Jednalo se o desetitisíce vietnamských občanů mezi lety 1956–1967 a dále zejména po roce 1973. Po občanech Slovenska a Ukrajiny jde o početně největší cizineckou skupinu v Česku.