Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou události dějin Evropy a světa

Prezident Miloš Zeman na pátečním slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid prohlásil, že atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Útok podle něj stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem.

Prezident v projevu připomněl požadavek odbojové skupiny Jindra, která varovala před množstvím obětí mezi Čechy v případě atentátu na Heydricha a za cíl doporučila kolaboranta Emanuela Moravce. Podle Zemana ale útok na Heydricha za následné oběti stál. Českému národu v Heydrichových plánech hrozilo vyhubení nebo odsun, řekl. Pokud by výsadkáři zaútočili na Moravce, znamenalo by to pouze nahrazení jednoho kolaboranta druhým, protože byl snadno nahraditelný.

Heydrich podle něj naopak nahraditelný nebyl. Označil ho za fakticky druhého muže nacistického Německa, a tedy za nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že atentát na Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale klíčovou událostí dějin evropských a světových. Protože kdyby nebyl “zloduch nacismu a potenciální Hitlerův nástupce” odstraněn, mohlo to znamenat prodloužení druhé světové války a daleko větší oběti, řekl. 

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dodala, že operace Anthropoid byla úspěšná díky stovkám lidí, kteří atentátníkům pomáhali s ubytováním, jídlem nebo oblečením. Právě pomoc obyčejných lidí vyzdvihl i ministr kultury Martin Baxa (ODS), který ocenil jejich nasazení a odvahu v době přímého ohrožení. „Ani pod touto hrozbou nezaváhali. Většina z nich neušla nacistickému běsnění a položila životy, životy své a celých svých rodin za svobodu a nezávislost,“ řekl.