Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman blahopřál izraelskému premiérovi Netanjahuovi k vítězství ve volbách

Prezident republiky Miloš Zeman dnes zaslal gratulační dopis Benjaminu Netanjahuovi, předsedovi vlády Státu Izrael. Blahopřál mu k vítězství v parlamentních volbách, kde jeho strana Likud získala 30 křesel ze 120. S případnými koaličními partnery tak má 59 mandátů a volební soupeře vyzval k účasti ve své vládě.

Druhý nejvyšší počet křesel získala centristická strana Ješ Atid se 17 mandáty. Překvapením voleb je strana arabských Izraelců Sjednocená arabská kandidátka (UAL, označovaná v hebrejštině jako Raam). Nejenže se jí podařilo dostat do parlamentu a získat zřejmě až pět křesel, ale část Likudu podle médií zvažuje její oslovení pro účast ve vládě.

„Dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem občanů České republiky srdečně poblahopřál k vítězství v parlamentních volbách. Těší mě, že volební úspěch Vámi vedené strany potvrdilo pevnou důvěru v politický program, který zastáváte. Jeho součástí je momentálně zejména velmi úspěšný boj s pandemií koronaviru, dlouhodobě pak také posilování vztahů se sousedy v regionu či růst prosperity v zemi,“ napsal svému osobnímu příteli Zeman.

Gratulaci do Izraele poslal také předseda vlády Andrej Babiš: „Gratuluji k vítězství strany Likud v parlamentních volbách a přeji hodně sil do koaličních vyjednávání. Izrael je strategickým partnerem České republiky a já se těším na pokračování spolupráce mezi našimi zeměmi,“ napsal premiér.