Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman bude propuštěn z nemocnice, v pátek jmenuje Fialu premiérem

Prezident Miloš Zeman by měl ve čtvrtek po více než šesti týdnech opustit Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) a přesunout se do domácího léčení na zámek v Lánech. Tam by měl v pátek jmenovat předsedu vítězné koalice Spolu Petra Fialu (ODS) premiérem. Vše ale závisí na prezidentově aktuálním zdravotním stavu ve čtvrtek ráno.

Páteční jmenování Fialy potvrdil mluvčí ODS Václav Smolka. „Kancléř prezidenta republiky dnes potvrdil, že Petr Fiala bude jmenován premiérem v pátek. Konkrétní čas jmenování bude upřesněn během zítřka,“ uvedl.

Někteří členové Zemanova lékařského konzilia by ale byli raději, kdyby prezident v nemocnici ještě nějaký čas zůstal. „Já bych doporučil ještě pobyt v nemocnici s možnými propustkami do Lán či na Hrad k oficiálním aktům,“ uvedl již dříve šéf konzilia Tomáš Zima. Zmínil také, že říjnový převoz sanitkou z Lán zachránil prezidentovi život. „Přijel ve vážném stavu. Kdyby byl ve vážném stavu v Lánech ještě několik dní, tak by to mohl být problém,“ řekl Zima. 

Zima také promluvil o možnosti, že by při slavnostním aktu jmenování premiéra Zemana doprovázeli lékaři, kteří by dohlíželi na jeho zdravotní stav. „Je nicméně úterý, do pátku máme ještě pár dní,“ řekl. Na každý pád by se v Lánech mělo o Zemana starat 24 hodin denně pět až sedm lékařů.