Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman by za svého nástupce na Hradě volil premiéra Andreje Babiše

Prezident Miloš Zeman by za svého nástupce na Pražském hradě volil nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by kandidoval. Podle něj by si funkci nejvyššího ústavního činitele zasloužil, jelikož odvedl „neskutečně mnoho práce“. Prezident to uvedl v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1.

„Premiér Babiš by si zasloužil, aby kandidoval, a já bych ho určitě volil. Odvedl totiž neskutečně mnoho práce na rozdíl od těch, kteří jenom kritizovali,“ řekl prezident.

Andrej Babiš patří k favoritům prezidentské volby i podle sázkových kanceláří. V průzkumech ale občané zmiňují i další jména – na prvním místě se umístil moderátor Marek Eben, za ním je senátorka Miroslava Němcová (ODS) a pak bývalý náčelník Generálního štábu armády ČR a někdejší předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. 

Vůči posledně zmiňovanému jménu se Zeman v neděli vymezil. „Byli bychom s výjimkou Bulharska jediná členská země Evropské unie, která by měla v čele vojáka,“ sdělil na adresu bývalého komunisty Pavla. 

Zeman také znovu zopakoval, že v případě vyslovení nedůvěry vládě by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). V rozhovoru řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné „vylomeniny“.