Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman chce jmenovat předsedou Nejvyššího soudu Jiřího Pácala

Nejvyšší soud je po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu už více než dva měsíce bez řádného předsedy. Soud zatím vede jeho jediný místopředseda Roman Fiala. O tom, kdo se stane Šámalovým nástupcem rozhodne prezident Miloš Zeman. Po hradbě mlčení se začíná vyjasňovat, kdo by v čele Nejvyššího soudu mohl stanout.

V souvislosti s uvolněným místem předsedy NS padla dosud čtyři jména: vedle zmiňovaného Romana Fialy jde o místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra, favorita ministryně spravedlnosti a Zemanovy justiční poradkyně Marie Benešové a místopředsedu Ústavního soudu Jaroslava Fenyka. Podle informací z prezidentova okolí se však předsedou zřejmě stane soudce Nejvyššího soudu Jiří Pácal. 

O možném jmenování však není zvykem předem hovořit, informace tedy není potvrzená. „Pan doktor Pácal se rozhodl zaujmout k vaší otázce stejný konzistentní postoj jako všichni ostatní soudci NS, jejichž jména se v souvislosti s možným jmenováním do čela soudu dosud v médiích objevila. Nikdo z uvažovaných kandidátů se k otázce, zda ho pan prezident v dané souvislosti adresně oslovil a s čím, pro tuto chvíli veřejně nevyjadřuje,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Letos třiašedesátiletý Jiří Pácal vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze. Svůj profesní život strávil v justici. Soudcem se stal v roce 1983 a během kariéry prošel celou soudní soustavou. Soudcem NS je od roku 1993. Ve čtvrtém trestním senátu zde vyřizuje mimořádné opravné prostředky – dovolání a stížnosti pro porušení zákona. Též závazně určuje místní příslušnost nižších soudů v trestních věcech, pokud se na ní nemohou shodnout.