Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman chystá oslavu výročí své inaugurace, na Hradě zazpívá francouzská legenda

Na Pražském hradě se připravuje oslava výročí inaugurace Miloše Zemana do prezidentského úřadu. Prezident na neděli pozval zhruba tisícovku svých příznivců, hlavním bodem programu bude vystoupení legendy francouzského šansonu Mireille Mathieu. Pro veřejnost bude slavná zpěvačka koncertovat v pátek a v sobotu v pražském Kongresovém centru.

„Pokračujeme v tradici koncertů u příležitosti inaugurace pana prezidenta. Koncert má proto název Šestý rok s vámi. Pozváni jsou příznivci, podporovatelé a přátelé pana prezidenta,“ informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Idea koncertu podle Ovčáčka vznikla loni v červnu, kdy se Zeman a jeho manželka setkali s francouzskou zpěvačkou na Pražském hradě.

Prezident zahájí oslavu krátkým projevem, následovat bude koncert, na kterém Mathieu vystoupí bez nároku na honorář. „Očekáváme plný Španělský sál, až tisíc hostů,“ dodal mluvčí.

Mireille Mathieu, přezdívaná „slavík z Avignonu“ zavítá do Prahy v rámci evropského turné Made in France. Poprvé se na českém území Mathieu představila v roce 1967 na počátku své kariéry, naposledy koncertovala předloni, kdy na jeden z koncertů přišla i první dáma Ivana Zemanová. Mathieu je jednou z posledních žijících zástupkyň slavného francouzského šansonu.

Miloš Zeman pořádal oslavy při výročí svého uvedení do úřadu i v předchozích letech. V roce 2017 při té příležitosti oznámil, že se pokusí obhájit svůj prezidentský mandát. Loni v březnu po úspěchu v prezidentských volbách se pak konala druhá inaugurace.