Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman a další politici si na Vítkově připomněli výročí konce druhé světové války

Prezident Zeman a další politici si na Vítkově připomněli výročí konce druhé světové války

Prezident Miloš Zeman a další vrcholní zástupci státu ve středu položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Připomněli tak 74. výročí konce druhé světové války v Evropě a osvobození Československa od nacistické tyranie. Pietního aktu se zúčastnili také pamětníci a váleční veteráni.

Spolu s prezidentem Zemanem položili věnce k památníku také premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Jaroslav Kubera a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, ministr obrany Lubomír Metnar a pražský primátor Zdeněk Hřib. Památku padlých uctili položením věnců také zástupci spolků a válečných veteránů.

Před pietním aktem vojáci na nádvoří před památník přinesli historické armádní prapory, ceremoniálu předcházel také průlet dvojice armádních stíhaček JAS-39 Gripen a státní hymna. Po aktu následovala minuta ticha za všechny, kteří položili životy za svobodu a samostatnost republiky. Zazněly rovněž salvy vypálené čestnou stráží.

„Vzdáváme hold a úctu všem našim vojákům, legionářům, kteří bojovali za svobodu naší země,” řekl Babiš novinářům. Konec války je podle něj důležité připomínat mladší generaci. „Desítky milionů padlých, tato situace už nikdy nesmí nastat,” dodal ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Oba byli rádi za přítomnost válečných veteránů, podle Metnara je významným připomenutím těchto dnů a jejich zásluh. „Je důležité pro nás slyšet, jak to bylo,” řekl k účasti veteránů premiér.

Prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil na Vítkově pozdravil přítomné vojáky, poklonil se padlým u památníku a také s přítomnými držel minutu ticha.