Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes na Pražském hradě přivítal maďarskou prezidentku Novákovou

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne na Pražském hradě přivítal s vojenskými poctami novou maďarskou prezidentku Katalinu Novákovou. Po schůzce novinářům řekl, že s Novákovou se shodli na upevnění skupiny V4, která kromě Česka a Maďarska zahrnuje také Polsko a Slovensko. S maďarskou prezidentkou probírali také možnosti vzájemné hospodářské spolupráce obou zemí.

Zeman po jednání s Novákovou označil Maďarsko za čestného souseda České republiky. Doplnil, že si váží přátelství obou zemí, ale také maďarské politiky. “Která respektuje národní zájmy své země a nepodléhá cizím vlivům,” vysvětlil. Dnešní rozhovor na Pražském hradě se podle něj týkal vzájemné spolupráce například ve zbrojním průmyslu či energetice.

Oba prezidenti mají podle Zemana zájem na upevnění visegrádské spolupráce. „Nesouhlasíme s těmi, kdo by ji chtěli rozmělnit, nebo dokonce opustit,“ řekl. Nováková uvedla, že spolupráce ve V4 funguje dobře a věří, že to tak bude i v budoucnu. „Pro všechny země je velice důležité, aby byla tak úzká jako dosud,“ uvedla.

Zeman také uvedl, že by na žádost Novákové chtěl kompenzovat některé protimaďarské výroky, které se objevují v českých médiích. Narážel tím na výrok předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Andreje Babiše a pevně doufá, že se to povede i Maďarům v případě Viktora Orbána. „Nejrazantnější antimaďarský názor zazněl z úst předsedkyně jedné české politické strany, která, a to jsem prezidentce vysvětlil, má podle průzkumu tříprocentní voličskou podporu. Doufám, že tím je celá věc vyřešena,“ podotkl.