Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes otevřel Český dům v Jeruzalémě

Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Zeman při zahajovacím projevu vyjádřil pevnou víru, že jeho příští návštěva Izraele bude při otevření české ambasády v Jeruzalémě. Netanjahu poznamenal, že Izrael nemá na východní polokouli většího přítele než Českou republiku.

Hlavním bodem dnešního programu návštěvy hlavy státu v Izraeli bylo otevření tzv. Českého domu, tedy společné kanceláře státních agentur CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a Českých center. V domě je prostor také pro společenské akce českých spolků a měl by se stát místem česko-izraelských setkání a spolupráce. Otevření Českého domu by také mělo být prvním krokem na cestě k přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Miloš Zeman podle svých slov věří, že v blízké budoucnosti bude v Jeruzalémě otevřena nejen ambasáda, ale i česká hospoda. Jeho protějšek Netanjahu pak ocenil Zemanův pondělní projev v místním parlamentu i jeho vyjadřování k Izraeli a Židům, které podle něj jsou od srdce a ne z vypočítavosti. Vrátil se ke svému pondělnímu vyjádření, ve kterém řekl, že Česká republika je největším přítelem Izraele v Evropě. Zeman se následně podivil, proč jen v Evropě. Na konec svého proslovu Netanjahu navrhl, aby se setkali se Zemanem v Praze a aby ambasáda byla v Jeruzalémě otevřena příští rok. Podle informací ČTK by Netanjahu mohl do Prahy přijet na jaře.

Do Izraele se Zemanem přiletěli také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Antonín Staněk. Staněk do Izraele přivezl kopii posmrtné masky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterou věnuje Izraelskému muzeu. Řekl, že muzeum má přes půl milionu exponátů, k Československu se jich ale příliš neváže. Osoba Masaryka, který se angažoval v boji proti antisemitismu, má podle ministra pro Izrael velký význam, je zde po něm pojmenováno několik míst.