Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes přijme na zámku v Lánech premiéra Fialu k první pravidelné schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes v 18.30 na zámku v Lánech přijme premiéra Petra Fialu (ODS). Bude to jejich první setkání v rámci pravidelných schůzek, na kterých se domluvili na začátku roku. Mezi hlavní témata setkání bude patřit zvládání koronavirové epidemie, krize na Ukrajině nebo schvalování státního rozpočtu.

Prezident se podobně v minulosti potkával i s předchozím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na pravidelných večerních jednáních vždy mluvili o aktuální politické situaci a řešili domácí i mezinárodní otázky.

S premiérem Fialou bude dnes Zeman hovořit o krizi na Ukrajině, kde se západní země obávají invaze Ruska. Fialova vláda se rozhodla Ukrajinu podpořit darem v podobě 4000 kusů dělostřelecké munice a zvažuje i další formu pomoci. Zeman je naopak znám svým kladným postojem k Ruské federaci, k současné situaci na Ukrajině se ale zatím nevyjádřil. 

Dalším tématem zřejmě bude otázka jmenování Michala Koudelky ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Prezident jej opakovaně odmítl povýšit do hodnosti generála a má problém i s jeho vedením tajné služby. Sněmovní bezpečnostní ovšem z Fialova podnětu Koudelovo jmenování projednal a doporučil. Zeman tak nemá příliš možností, jak jeho jmenování zabránit.