Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman je na dovolené. Kam jezdili odpočívat jeho předchůdci?

Miloš Zeman se po vítězství v prezidentských volbách rozhodl pro týdenní dovolenou, kterou si užívá na zámku v Lánech. Čas plánuje strávit četbou, což je podle jeho slov ten nejlepší odpočinek.

Lánský zámek na Křivoklátsku slouží jako soukromé sídlo prezidentů už bezmála sto let. Původně jej nechal postavit Rudolf II. jako lovecký zámeček, později se stal dědictvím rodu Fürstenbergů. V roce 1921 jej zakoupil T. G. Masaryk od Maxe Fürstenberga za 25 milionů tehdejších korun.

Dalším oblíbeným místem Miloše Zemana je chalupa v Novém Veselí na Vysočině. V části bývalé tvrze má prezident venkovské sídlo, kde po odchodu z politiky dokonce několik let žil. Nejraději si zde prý sedne do svého křesla a při sklence nějakého nápoje čte knihy. Dokud neměl problémy s chůzí, hodně času trávil i procházkami a „objímáním stromů“, jak rád říkal. Na dovolené v zahraničí Miloš Zeman nebyl už 25 let, je spokojený v Čechách. Letní projížďka v gumovém člunu po rybníce se již stala hezkou tradicí.

Jeho předchůdce Václav Klaus sice prohlásil, že „dovolená je barbarský přežitek minulého tisíciletí“, pokrokový v tomto směru ale nebyl a na dovolenou také jezdil a jezdí. Jako vášnivý lyžař mířil Klaus v prezidentské funkci především do Krkonoš, nejčastěji do Pece pod Sněžkou nebo Špindlerova mlýna. V Peci si jeho rodina dokonce pořídila menší apartmán. Co se týče zimních sportů, připomeňme Klausův proslulý výrok, proč jej nikdo nedostane na snowboard: „je to levičácký dopravní prostředek“. Václav Klaus jezdí na hory i v létě a věnuje se túrám, naopak na dovolené k moři nikdy nejezdil. Klausovi vlastní i chalupu v jižních Čechách, příliš často se tam ale prý nedostanou.

Oproti tomu první prezident České republiky Václav Havel k moři jezdil poměrně často kvůli svým zdravotním obtížím, nejvíce času strávil ve Španělsku a Portugalsku, pobýval ale i v Chorvatsku, Itálii, Francii a na Maltě. Přímořské klima mu pomáhalo při jeho problémech s dýcháním. Havel byl také několikrát hostem v rezidenci španělského krále na ostrově Gran Canaria (Kanárské ostrovy). V roce 2000 si pak se svojí manželkou Dagmar koupili vilu v Portugalsku, kterou ale po pěti letech prodali. Relaxovat jezdil Havel také na chalupu na Hrádečku na Trutnovsku, kde před revolucí pořádal množství undergroundových akcí, např. Třetí festival druhé kultury. Na svém oblíbeném Hrádečku Václav Havel také 18. prosince 2011 zemřel.