Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman gratuloval německému prezidentovi Steinmeierovi ke znovuzvolení

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier byl v neděli dle očekávání znovuzvolen hlavou státu. Do druhého funkčního období ho jasnou většinou zvolilo Spolkové shromáždění, získal 1045 z 1437 odevzdaných hlasů. Ke zvolení mu formou dopisu pogratuloval i prezident Miloš Zeman, který současné vztahy s Německem označil za nejlepší v historii.

„Vážený pane prezidente, milý Franku, dovol mi, abych Ti co nejsrdečněji poblahopřál k opětovnému zvolení prezidentem Spolkové republiky Německo. Tvé znovuzvolení a veřejná popularita je jasným důkazem skvělé reprezentace země. Spolková republika může být právem hrdá na svého prezidenta a mně je ctí, že Tě, milý Franku-Waltře, mohu nazývat svým osobním přítelem,“ napsal Zeman, který s německým prezidentem udržuje vřelé vztahy.

Frank-Walter Steinmeier naposledy navštívil Prahu loni v srpnu. Jako první německý prezident uctil památku parašutistů Gabčíka a Kubiše u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Česká strana to vnímala jako silné historické gesto.

„Oba se shodneme, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejlepší v historii. Je tomu tak i díky silným historickým gestům, mezi které určitě patří i Tvá srpnová návštěva krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Výše uvedená gesta totiž píšou historií a přesahují nás jako politiky v čele svých států,“ připomněl Steinmeirovi Zeman. „Velmi se těším na naše setkání ještě během mého mandátu, abych Ti mohl pogratulovat osobně,“ rozloučil se prezident.

Steinmeier v projevu po svém zvolení ujistil Německo, že zůstane nadále nadstranickým prezidentem pro všechny obyvatele, zároveň se ale ohradil proti odpůrcům demokracie. „Kdo se za demokracii hádá, má mě na své straně. Kdo ale na demokracii útočí, bude mě mít za protivníka,“ řekl.